Jsme malý farmářský obchod s posezením v prvním patře, najdete nás v Olomouci v Úzké ulici.
Zaměřujeme se na produkty a potraviny z Hané a okolí v prvotřídní kvalitě.
Neváhejte a přijďte nás navštívit!

Pizza patří bezesporu mezi populární jídla, možná proto nás při listování knížkou Zdeňka Šmajstrly POHANKA ve mlýně a v kuchyni zaujal právě recept na pohankovou pizzu. 

Pohanka má tolik skvělých vlastností (viz. článek Proč pečeme ze špaldové a pohankové mouky), kromě toho, že je bezlepková, lze s její pomocí kouzlit i pokrmy bez vajec, přičemž vajíčka jsou často u bezlepkových jídel nutným pojivem, proto jsme neváhali a recept vyzkoušeli. I když již v průběhu prošel značnou revizí, přesto se pizza povedla hned na výbornou, proto se o naši verzi s vámi rádi podělíme.

DSC 0771

Na těsto potřebujete:

200 g pohankové mouky

100 g pohankové mouky celozrnné

½ lžičky soli

2 lžíce olivového oleje

20 g droždí

Asi 2 dcl vlažné vody 

Špetka třtinového nerafinovaného cukru

Zdobení (volitelné, dle vaší chuti), například:

2 lžičky olivového oleje

Česnek

2 lžíce farmářského jogurtu

Volitelné druhy farmářských sýrů

Oregano

Olivy

Rukola

Eventulálně jiná zelenina dle libosti

DSC 0768

Postup:

Obě mouky sesypeme do mísy a uděláme ve směsi důlek, do něj přidáme špetku cukru a zalijeme trochou vlažné vody, poté do ní nadrobíme kvasnice a necháme nabobtnat. Až kvasnice vzejdou přidáme olej a sůl a vymícháme těsto. 

Vzniklé těsto prohněteme a necháme odpočinout na teplém místě asi 30 minut. Poté vyválíme mezi dvěma pečícími papíry co nejtenčí placku, (pro lenochy: stačí namokřit dlaně a upatlat placku). Pizzu dáme na 15 minut do předehřáté trouby a mezitím si připravíme „zdobení“.

Po 15 minutách jsme pizzu potřeli olivovým olejem spolu s utřeným česnekem a dvěma lžícemi farmářského jogurtu. A protože jsme farmářská prodejna, to by bylo, kdybychom jí nenaložili nahoru pořádnou kopu sýru! Zvolili jsme ovčí sýry z Brníčka, a to Baču v kožuchu a Sýr na grill a také kravský Adygejský sýr z Doubravského dvora.

Nakonec zbývá už jen poprášit trochou oregana, ozdobit třeba zelenou olivou a dát ještě na pár minut do trouby, aby se sýr zapekl a oregano zavonělo. 

Protože vitamínů je třeba, po upečení si pizza zasloužila ještě zasypat horou čerstvé rukoly.

DSC 0791

Pro pizzomily mám jedno varovné upozornění: nečekejte chuť klasické pizzy, pohanka je velice specifická svojí chutí a těsto z ní není tolik vláčné, ani po upečení tolik křupavé. Spíše výsledek připomíná chlebovou placku, avšak velice chutnou, neboť přesto, že je pohanková pizza velice sytá, spořádali jsme ji ve třech lidech. 

 

Ať chutná… Vaše To pravé z Hané