Jsme malý farmářský obchod s posezením v prvním patře, najdete nás v Olomouci v Úzké ulici.
Zaměřujeme se na produkty a potraviny z Hané a okolí v prvotřídní kvalitě.
Neváhejte a přijďte nás navštívit!

 Dnešní doba je plná stravovacích směrů, sotva bylo in být vegan a raw strava, velice rychle tento trend vystřídalo cukrfree, paleo a low carb stravování. My se však v tomto článku vrátíme v čase, zaměříme se na jídelníček našich předků, jejichž podstatnou část denního jídelníčku tvořily obiloviny-tehdejší, tedy nešlechtěné. 

Buchty z mezické pekárny

Právě ze špaldy a pohanky jsou moučníky, které můžete vídat na naší prodejně, téměř vždy, když k nám budete mít cestu. Asi si říkáte, proč s buchtami naděláme tolik cavyků, ale zrovna ty buchty z mezické pekárny jsou tolik oblíbené (Pozn. Celý název je Pekárna a cukrárna Mezice). Důvodem jsou rodinné vazby majitelky naší prodejny Ing. Svatavy Bukvové, jejíž maminka pekárnu založila. 

Původně se v pekárně pekly klasické hanácké koláče, buchty i zákusky z pšeničné mouky. Svatka se však mnoho let zabývá zdravím, a to se promítá i v její kuchyni, proto i ty zmiňované moučníky podlehly jejím inovacím. Pšeničná mouka byla nahrazena špaldovou, cukr nahrazen třtinovým nerafinovaným, a i jeho množství bylo sníženo, dbá se na kvalitu surovin i na jejich lokálnost… A protože Svatka své zákazníky opravdu poslouchá a ráda jim vyjde vstříc, vznikly díky ní také přirozeně bezlepkové pohankové variace, dokonce je v nabídce makovník pro vegany. 

Proč však volila právě tyto dvě obilniny? To se dočtete níže v trochu odbornějším textu, ale nenechte se jím odradit, není to dlouhé čtení a jeho odbornost neubírá na zajímavosti.

DSC 0677

  

Špalda

Pšenice špalda je, jak s oblibou říkáme, hodná sestřička pšenice. Jedná se o prastarou obilninu z Blízkého Východu, ale pěstovali ji také Keltové a Germáni. Špaldové zrno má vysoký obsah pomalých sacharidů, je však více ceněna pro vysoký obsah rostlinných bílkovin. Nesmíme také opomenout významné množství vitamínu B a betakarotenu, draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu, železa a zinku. 

Špalda obsahuje lepek! Není proto vhodná pro přísnou bezlepkovou dietu, avšak u některých onemocnění souvisejících s nesnášenlivostí lepku je špalda ve srovnání s jinými lepek obsahujícími obilninami lépe tolerována, což je třeba raději ověřit v praxi.

Špalda napomáhá zmírnit projevy syndromu dráždivého tračníku, zvláště, je-li použita v doprovodu s kváskem, jelikož kvásek vyrobený tradičním způsobem pomáhá rozložit sacharidy krátkého řetězce, což je nutno rovněž vyzkoušet, neboť organismus každého reaguje různě.

 DSC 0699

Pohanka

Pohanka je přirozeně bezlepková obilnina, jejíž pravlastí je oblast jihovýchodní Asie, odtud se její pěstování rozšířilo do Číny a Indie (národy severní Indie pohanku znaly již před 2500 lety). Výskyt pohanky v Evropě byl zaznamenám v souvislosti s nájezdy Tatarů ve 13. století, kteří ji ve svých kožených měšcích zavěšených u koňských sedel do našich zemí dovezli. Původní obyvatelé je považovali za pohany a tento název se ujal i pro dovezenou obilninu, tak tedy POHANKA.

V semenech pohanky najdete draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek… nejvíce je však pohanka ceněna pro vysoký obsah rutinu, který působí léčivě na cévy v celém organismu, vrací jim pružnost, zmírňuje potíže s křečovými žílami. Rutin spolu s vitamínem C snižuje riziko trombózy, infarktu a mozkové mrtvice. Neméně důležitým vitamínem v pohance je cholin, který regeneruje jaterní buňky a zároveň pomáhá odbourat nahromaděný tuk v játrech. Dále pohanka obsahuje kyselinu linoleovou, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

O příznivých vlivech pohanky na lidský organismus bychom mohli pokračovat dále, zkrátka pohanka pro je také zdrojem plnohodnotných bílkovin, hodí se tedy i do vegetariánské kuchyně. Je přirozeně bezlepková, pro její obsah stopových prvků a minerálních látek je vhodná rovněž při těhotenství i v geriatrii a ocení ji také diabetici.

DSC 0717

Závěrem

Kdo rád vaří, peče, smaží… a nebojí se zkoušet nové chutě i znovuobjevovat ty staré, může vyzkoušet jak se s pohankou a špaldou pracuje v kuchyni na vlastní kůži. V našem sortimentu najdete jak špaldovou a pohankovou mouku, tak pohanku lámanku, špaldu, špaldové kroupy, vločky, kernotto v sekci BEZobalu. Zdroje, ze kterých jsme těžili informace pro tento článek jsou rovněž kuchařky, ve kterých najdete spoustu inspirace.

A aby naše psaní nebylo jen o sladkém, v příštím článku pro Vás vyzkoušíme recepty na slaná jídla se špaldou i pohankou.

Vaše To pravé z Hané! 

DSC 0667

Zdroje:

ŠMAJSTRLA, Zdeněk. Pohanka ve mlýně a v kuchyni. 2. vydání. Rožnov pod Radhoštěm: TNM, 2000. ISBN 978-80-238-5383-4.

MOMČILOVÁ, Pavla. Špalda a ječmen ve zdravé kuchyni: teplé a studené pokrmy, pečivo, dezerty, nápoje. Čestlice: Pavla Momčilová - Medica Publishing, 2003. Sešity zdravé výživy. ISBN 80-85936-44-5.

CELOSTNIMEDICINA.CZ: Informační server o zdraví z pohledu celostní, přírodní, alternativní medicíny [online]. [cit. 2019-06-14]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz